ONLINE RANDEVU
Siğiller çocuklar ve yetişkinler arasında sık rastlanan şikayettir. Ayaktaki siğil 1cm genişliğinde olan bir lezyondur, daha da büyük olabilir. Bazen büyük siğilin etrafında daha küçük siğiller bulunabilir buna, mozaik siğil denilir. Siğil nasır’a benzer ama daha yüzeyseldir.
 
Siğilin üst yüzeyi siyah noktalarla doludur, bu noktalar siğili besleyen kan hücreleridir. Deri’nin renginden biraz daha açıktır. Siğilin üstünde nasır oluşmuştur. Belirtiler; Hasta taşa basıyormuş gibi hissettiğinden şikayet eder. Siğili sıkmadıkça veya üzerine basmadıkça genellikle acı vermez. Ayağın diğer bölümlerine dağılabilir ve ellere de geçebilir.
 
Nedenler; Bütün siğiller insan papilloma virüsünden oluşur. Deri’de herhangi bir çatlak, çizik veya yara varsa, bu durum virüsün deri altına geçmesine fırsat verir. Siğiller genellikle kalabalığın olduğu yerlerde kapılır. Yüzme havuzu, duşlar ve soyunma odaları gibi yerlerde… okul soyunma odaları ve havuzlarda daha sık bulundukları için çocuklar daha riskli gurptadır. Çok fazla nem veya aşırı kuruluk cildin çatlamasına sebebiyet verir ve böylelikle virüs deriye girmiş olur.
 
Yapılacak şey, tıpkı nasırlarda olduğu gibi, mutlaka bir uzmana görünmenizdir.
 

AYSA AYAK SAĞLIĞI MERKEZİ © 2017 | Tüm hakları saklıdır

Adana web tasarım,web yazılım,reklam hizmetleri