ONLINE RANDEVU
Ayakkabıların içinde esir ederek tüm ağırlığımızı taşıttığımız ayaklarımıza, yani vücudumuzun en ağır işçilerine gereken önemi veriyor muyuz?
 
Çok mükemmel ve özel bir mimarî gösteren ayaklarımız, vücudumuzun bütün yükünü ömür boyu taşırlar. Ayağın mükemmel mimarî yapısını teşkil eden kaslar, kemikler ve eklemlerdeki bağdokuları gibi dokuların hepsi, yürüme ve ayakta durma işlerini yapacak tarzda dizayn edilmişlerdir. Bizim yapmamız gerek ise bu mükemmel mimarinin sağlıklı kalmasını sağlamaktır.
 
Ayak bakımını insan ömründe 4 gruba ayırabiliriz…
 
1 – Hamilelerde ayak bakımı
 
2- bebeklerde ayak bakımı
 
3- Çocuklar ve Erişkinlerde ayak bakımı
 
4- Yaşlılarda ayak bakımı
 
Hamilelerde Ayak Bakımı:
 
El ve ayak tırnakları gebelik sırasında donuk bir renk alır ve kolayca kırılır. Aynı zamanda yoğunlukla ayaklarda şişlik, yanma hissi ve bazen da kaşıntı oluşabilir. Alınan kiloların etkisi ile nasırlar oluşabilir. Çoğu zaman, bacaklarla birlikte, özellikle 6. Aydan itibaren ağrılar hissedilebilir. Peki bu problemleri en aza indirebilmek için ne yapacağız. Her şeyden önce gebe olduğunuzu öğrendiğiniz ilk aydan itibaren, bir ayak sağlığı uzmanı ile görüşmeniz gerekiyor. Çünkü o kadar çok doğru bilinen yanlışlar yapılıyor ki… İşte bir tanesi; düz ayakkabı giymek. Yanlış giyeceğiniz ayakkabı en az 4-5 cm yükseklikte ve ortopedik olmalı. Ya da ayak sağlığı uzmanınızın sizin ayak yapınıza göre çıkarmış olduğu kalıba göre yapılmış özel bir tabanlık kullanmalısınız. Hamillik döneminde doğal olarak şişen ayaklarımız için suçlunun tuz olduğu söylenmiştir yıllardır… Evet biraz etkisi var ama ayak şişmesi doğal bir gebelik sürecidir. Bu sorununuz için refleksoloji (ayak masajı) sizi rahatlatacaktır. Tırnaklarınızdaki renk solukluğu, kırılma problemleri için ayak sağlığı uzmanınızın size vereceği randevuları kesinlikle aksatmamanız gerekmektedir. Hamillikte alınan kilolardan ötürü ayaklarımızda terleme, siğil, nasır basış kusurları vs. problemler çıkabilir, tüm bunlar içinde yine ayak sağlığı uzmanınız yanınızda olacaktır.
 
Bebeklerde Ayak Bakımı:
 
Yeni doğan bebeklere giydirilen ve organik olmayan çorap, patik ya da sert ayakkabılar bebeklerin ayak sağlığına zarar verebilmektedir.Gerekli bakımın yapılmaması durumunda, yeni doğanların ve bebeklerin el, kol ve ayaklarında önemli sorunlar oluşabilmektedir.
 
Zayıf, prematüre ve doğumsal metabolik bozukluk olan bebeklerde el ve ayak bakımı önemlidir. Bu bebeklerde, deri altı yağ dokusu ince olduğundan ve ısı merkezi tam oluşmadığından ısı kaybını önlemek gerekmektedir. Bunun için doğum sonu bu organlar hemen ısıtılmalı, bebeğe başlık, eldiven ve çorap giydirilmelidir. Bu çorap, eldiven ve başlıkların hava alışverişini engellemeyecek maddelerden olmasına dikkat edilmeli, ayrıca kan dolaşımını engellememelidir.
 
Bebeklerin ayak bakımında önemli noktalardan biri de tırnak kesim şeklidir. Tırnaklar çok kısa kesilirse bu işlem sonucunda tırnak batmaları ve enfeksiyonlar oluşur, bu nedenle tırnakların deriye batmaması için uçlardan kesilmeli, tırnak yatağına yakın kesilmemeli, kenarlarından düzlemeye çalışılmamalıdır. Çocukların ayaklarının iki yaşına kadar düztaban özellikli olabileceğini ebeveynlerin göz ardı etmemeleri gerekir.
 
bebek-aysa-1
Ebeveynlerin ve bakıcıların ellerindeki mantar enfeksiyonlarının bebeğin sıklıkla el, ayak ve cildine geçebileceğini kesinlikle unutmamalıyız. Hijyen hayatımızın her aşamasında önemli ancak bebeklerde bu konuya daha hassas bakmalıyız.
 
Bebek pudraları ile masaj sakıncalıdır, ayak parmak aralarında pudra artıkları pişiklere ve enfeksiyonlara sebep olur. Banyo sonu parmak aralarını iyice kurulamak gerekir. Nemli kalması parmak aralarında mantar üremesine sebep olur. Bundan başka son yıllarda tam olarak sebebi belli olmayan ancak genetik geçişli olan ve çevre faktörleri, beslenme, anne sütü ile değişik alerjenlerle ilgili egzamalara sıkça rastlamaktayız. Egzamalı bu çocukların ayaklarındaki kızarıklık ve döküntüleri iyice tanıyıp erken tedavi etmek bebeğin ayak sağlığı için önemli ve gereklidir.
Tüm bu anlattıklarımız size anlatacaklarımızın sadece küçük bir bölümü. Bebeğiniz ile birlikte sizi uzun bir sohbete bekliyoruz.
 
Çocuklar ve Erişkinlerde Ayak Bakımı
 
İnsan yaşamında ortalama 160.000 km adımı geride bırakır. Aslında ayaklarımızın en önemli ulaşım şekli olmasına rağmen, günlük hijyen ve bakımı ihmal edilmektedir. Özellikle de çocuklar ve erişkinlerde.
 
Dolayısıyla çocuklarda ve erişkinlerde ayaklarda kaşınma, yanma, kabarmalar, tırnak ve ayak mantarı, nasır, siğil, batık tırnak oluşumu daha fazladır.
 
Özellikle çocuklarda enfeksyonlar ve açık yaralar kaçınılmazdır.
 
Erişkin kadınlarda ise özellikle ucu sivri ve yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi, ayak parmaklarının üzerine binen yükü arttıran bir faktördür. Bu da ayak sağlığının bozulmasına davetiye çıkarmaktan başka bir işe yaramaz.
 
Kişinin ayaklarında çekiç parmak, bunion gibi problemler olduğunda ayak parmakları ayağın ön bölümünde sıkışır. Bu sıkışma, kemikteki bozulmuş yapının parmak arasındaki yumuşak dokuya bası yaparak açılmasına yol açar. Ayak parmak aralarının birbirine sürtmesini engellemek üzere parmak arası ayraçlar kullanılır. Yine bu rahatsızlıkları olan kişilerde, ayağın yere düzgün basmasını sağlamak için yapılacak olan özel tabanlıklar kullanılabilir.
 
Bu yöntem ve işlemlere ek olarak ayak bakımının yapılması ve yaraların temizlenmesi önemlidir. Bu problemin tedavisinde öncelikli olarak, önü geniş bir ayakkabının giyilmesi tavsiye edilir.
 
Havuz, sauna, hamam, ortak kullanılan duş kabinleri vs. mantar ve siğillerin bulaşması için en uygun ortamlardır. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin önemini burada size hatırlatmak isteriz. Ayak sağlığınızı düzenli olarak kontrol ettirmeli, sizin için basitmiş gibi görünen birçok unsurun, aslında büyük sorunlara yol açabileceğini unutmamanızı tavsiye ederiz.
 
Yaşlılarda ayak bakımı:
 
Rehabilitasyonun temel hedeflerinden biri kişiyi bağımsız bir şekilde hareketini sağlamaktır. Bağımsız hareket kişinin hem bedenen hem de ruhsal yönden kendini iyi hissetmesine sağlayacaktır.Yaşlılarda ayağa kalkma ve yürüme sorunları ile direkt ilişkisi nedeniyle görülen ayak sorunları, özel önem taşımaktadır. Ayak sorunları ağrı, morbidite ve fonksiyonel engelliliğe katkıda bulunarak yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Ayrıca ayakta durma dengesinin bozulması (postural instabilite) ve düşmeyle ilgili risk faktörleri arasında da anlamlı bir yer tutarak mortaliteyi artırmaktadır. Yaşlı kişilerde ayak sorunlarının genel populasyonda görülenin hemen hemen iki katı olduğu bildirilmektedir.
 
Ayak sorunlarının ilerleyen yaşla artması, ayağın anatomik yapılarının bütünlüğünü etkileyen kronik sistemik hastalıkların bütün vücuda etkisine bağlanabilir. Bundan başka yaşlılıkta derinin incelmesi, kan desteğinin azalması, periferik sinir hasarı ve yaşam tarzının değişmesi ayak sorunlarının ciddiyetini artırabilir. Yaşlılarda fonksiyon ve mobiliteyi etkileyen en yaygın ayak sorunları, tırnak bozuklukları, fungal ve bakteriyel enfeksiyonlara bağlı değişikler, ülserasyonlar, kornlar, kalluslar, bunionlar, topuk ağrısı, metatarsalji, çekiç ve pençe parmaklar, hallux rigidus, artritler ve nöropatilerdir.
 
Ayak sorunlarından iyi bir ayak bakımı ve uygun ayakkabı giyimiyle sakınmak mümkündür. Ayak tedavisinin temel hedefi ağrıyı azaltmak ve deformiteleri düzeltmektir. Yaşlılarda konservatif tedaviler genellikle başarılı olmakla birlikte, dirençli olgularda cerrahi tedavi denenebilir. Ayak sorunlarının giderilmesinde erken tanı, uygun tedavi ve devamlı bakımın yanı sıra, toplumsal düzeyde önleyici yaklaşımlara ve ayak sağlığı konusundaki eğitim programlarına ihtiyaç vardır.
 

AYSA AYAK SAĞLIĞI MERKEZİ © 2017 | Tüm hakları saklıdır

Adana web tasarım,web yazılım,reklam hizmetleri