ONLINE RANDEVU
Diabetes mellitus (şeker hastalığı) kan şekerinin insülin hormonu tarafından dengelenememesi sonucunda ortaya çıkan bir tablodur. Bu tabloda hastanın kan şekerinin yüksek olması vücudun çeşitli organlarına zarar verir. Göz, böbrek fonksiyonları gibi önemli bozukluklarla beraber ayak problemleri de diyabetli hastalarda önemli sorunlar arasında yer alır.
Diyabetik ayakta, sorunu hazırlayan iki önemli faktör vardır. Tüm diyabetlilerde vücudun savunma mekanizmasında bir bozukluk meydana gelir. Bu bozukluk dışarıdan vücuda gelen mikroorganizmalara karşı vücut direncinin azalmasına ve daha kolay enfeksiyon oluşumuna yol açar. Ayrıca kan şekerinin yüksek olması kalpten ayağa doğru giden besleyici damarlarda tıkanıklığa bu da ayağın beslenmesinde azalmaya yol açar. Diyabetik ayakta önemli sorunlardan bir tanesi de ayağın his duyusunu vermekle görevli olan sinir uçlarının yüksek şekerden dolayı hasar görmesi ve ayağın özellikle taban bölümünde his kayıplarının oluşmasıdır. Bu sebeple hastalar yerde mevcut olan ya da ayakkabı içerisinde mevcut herhangi bir cismi hissedemezler. Bu tabloda ayakta açılacak yara, problemlerin zeminini oluşturur.

olaşım bozukluğu, sinirsel hasar savunma mekanizmasındaki bozukluklar gelişmiş olan yaranın çok kısa bir sürede problemli hale dönüşmesine ve ayakta kronik yara oluşumuna yol açar. Bu sebeplerden dolayı diyabetik ayaklarda yapılan uygulama iki bölümde incelenir. Önemli olan ilk bölüm yara açılmasını engelleyici tedbirlerdir. İkinci bölümde ise oluşmuş olan yarayı ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Diyabet hastalarına düzenli ayak bakımının yanında refleksoloji ( ayak masajı) yaptırmalarını da önemle hatırlatıyoruz.

AYSA AYAK SAĞLIĞI MERKEZİ © 2017 | Tüm hakları saklıdır

Adana web tasarım,web yazılım,reklam hizmetleri