ONLINE RANDEVU
Topuk çatlakları, deride görülen ince ve derin yarıklardır. Bunlar derinin en üstteki kalın boynuzsu tabakasından, en derin tabakalarına kadar uzanabilirler. Çatlaklar ayak derisinde en fazla topuklarda ve yan yüzeylerde oluşurlar. Derideki çatlaklar, şişkin kuru ve yağ eksikliği olan nasır tabakaları sebebiyle oluşur. Çatlak problemlerinin giderilmemesi, burada bulunan damarlar sayesinde mikroorganizmaların çatlaklardan vücudun içine ulaşma riski sebebiyle tehlikedir. Ayrıca burada bulunan açık sinir uçları, çok fazla ağrı hissedilmesine yol açabilir.
 
Sağlıklı deri elastik, pürüzsüz ve yüke dirençli bir yapıda iken, çatlamış topuk derisi kuru, gevrek, pürüzlü bir yapıdadır ve en üstteki ölü hücrelerden oluşan boynuzsu tabakası kalınlaşmıştır. Topuk çatlakları son derece ağrılı olabildiklerinden, yürümeye engel olabilirler. Sporcuların ve dansçıların faaliyetlerini aksatmalarına neden olurken, kişinin günlük yaşantısını önemli ölçüde kısıtlarlar.
 
Topuk çatlaklarında öncelikle, fazlalık olan nasırlaşmış tabaka dikkatlice alınarak basınç azaltılır. Ardından bir takım medikal kozmetik malzemelerle ayağın nem oranı korumaya alınır. Çatlakların onarılması için düzenli bakımlar yapılması gerekmektedir.
 

AYSA AYAK SAĞLIĞI MERKEZİ © 2017 | Tüm hakları saklıdır

Adana web tasarım,web yazılım,reklam hizmetleri