ONLINE RANDEVU
Terapi niteliğinde bir masaj tarzı olan refleksoloji, vücutta tıkanmış olan enerji kanallarını açarak stresin etkilerini hafifletiyor ve derin bir rahatlama getirerek, sinir sisteminin normal çalışabilmesini sağlıyor. Böylece rahatlayan vücut kendi kendini iyileştiriyor.
 
Mısır’daki bir doktor mezarının yazıtında da görüleceği gibi refleks bölgeleri tedavisi Eski Mısır’da uygulanıyordu. Burada ayrıca Amerika’da yaşayan İnkalar’ın bundan 12000 yıl öncesinde refleksolojiye benzer bir tekniği uyguladıklarını ve bunun Kuzey Amerika yerlilerine öğrettiklerini söylememizde de yarar var.
 
Bir de refleksolojinin eski insanların maymun türlerinin davranışlarını gözlemlemeleri ve bundan esinlenerek refleksolojiyi geliştirdiklerini söylememiz gerekiyor, zira maymun türlerinin bazılarının hem kendi hem de diğer maymunların el ve ayak tabanlarını ovuşturup kaşıdıkları bilinen bir gerçekliktir. Bugün bile bu görüntüleri bazı belgesellerde görebilirsiniz.
 
Tarihte; Refleksoloji’nin Hindistan’da, Japonya’da,Çin’de ve Amerika’nın yerli Kızılderili medeniyetlerinde bilindiği kaydedilir. Refleksoloji’yi çok sonra, 1900’lü yıllarda, Dr. William Fitzgerald yeniden keşfedecektir.
 
Dr. Fitzgerald Refleksoloji’yi, bir ağrı kesme yöntemi olarak kullanmıştır. Zamanla, Amerika kıtasından dünyanın dört bir köşesine yayılan Refleksoloji, ayaklardaki belli refleks noktalarının bulunmasıyla yavaş yavaş bugünkü şeklini almaya başlamıştır. Meslektaşı olan Doktor E. Bovvers ise, 1916’da Doktor Fitzgerald tarafından ileri sürülen bu tedaviyi herkese anlatmış ve beraber yaptıkları bazı buluşları 1917 yılında “Bölgesel Terapi” adında bir kitapta toplamıştır. Fitzgerald, vücudu baştan başlayıp ayaklara inen, ayakların altından vücudun arkasına geçip başta biten eşit genişlikte 10 dilime bölmüş. Örneğin vücudun sağ tarafındaki ikinci dilimde yer alan bir ağrı, sağ ayakta ikinci dilimde hassas bir bölge oluşturuyor. Bu terapiye göre ağrının tedavisi ayaktaki ilişkilendirilmiş noktadan mümkün olabiliyor. Ancak refleksolojinin bugünkü hali, Eunice Ingham’ın 1930’lu yıllardaki bölge sağaltımı çalışmalarından gelişmiştir. Tıbbi bir masöz olan Ingham, ayaklara basınç uygulayarak tüm vücudu sağaltabileceğini görmüş ve çalışmaları büyük bir başarıyla sonuçlanmıştır. Ingham, vücudun her bölgesiyle ilgili refleks noktalarını gösteren bir ayak haritası geliştirerek bugünkü refleksolojinin temelini atmıştır.
 
REFLEKSOLOJİ BAŞLICA UYGULAMA ALANLARI
 
Stres, Kaygı, Tasa
Panikatak
Sınav stresi
Depresyon
Bel- boyun fıtığı
Mide reflüsü
Eklem ağrıları
Dikkat eksikliği ve Unutkanlık
Otizm- Spastik engelli
Motor gerilik (yürüme engelli)
Kas ağrıları ve Kireçlenme
Migren
Hormon sorunları
Astım
Alt ıslatma
Uykusuzluk ve Hazımsızlık
Konuşma bozukluğu.
 
Günümüzde refleksoloji masajı yapabildiği ileri sürülen birçok makine ve alet satılmaktadır. Ancak bunların her hangi bir faydasının görülebileceğine biz inanmıyoruz. Nedeni; refleksolojinin temelinde yatan insan vücudunun kendi enerjisinin kullanılması yöntemidir. Refleksolojiyi yapan kişinin bioenrjisi ile uyguladığı basınç, refleksoloji yapılan kişinin bioenerjisi ile doğrudan transa geçmektedir. Bu durumda ortaya çıkan şifa fayda oranı her zaman daha yüksektir. Tabii masaj aletleri baz alındığında…
 
 “Bioenerji, vücudu bir bütün olarak ele alıp rahatsızlıkların şifasında kullanılır. Bioenerji vücudun duygusal, düşünsel, zihinsel, ruhsal ve fiziksel ayarının yapılmasıdır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi bir bakıma vücudun enerjisine akort ve balans ayarı yapılmasıdır.”
 
Merkezimizde uyguladığımız bioenerji, yaşamımızın en temel ihtiyacı olan vücudumuzdaki suyun taşıyıcı ve kaydedici özelliği kullanılarak gerçekleşmektedir.
 
Şifa aslında vücudumuzdaki suda saklıdır.
 

AYSA AYAK SAĞLIĞI MERKEZİ © 2017 | Tüm hakları saklıdır

Adana web tasarım,web yazılım,reklam hizmetleri