ONLINE RANDEVU
Kış ayında ayak bakımı?
Kış geldiğinde ayaklarınızda gözle görülür bir şekilde kuruluk ve çatlamalar görebilirsiniz. Musluktan akan soğuk su, dışarıdaki soğuk hava değişimleri ayaklarınızın kurumasına neden olur. Gün içinde uzun süre ayakabı ve çorap içinde havasız kalan ayaklarda tırnakların rengi sarıya dönük bir hal alır ve kırılmaya başlar. Tırnak yüzeyinde meydana gelen soyulmalar da kışın en çok karşılaşılan tırnak sorunlarından biridir. Sizi bu problemlerden kurtaracak çözümler için kışın ayak sağlığı merkezimize ayak bakımınızı düzenli yapılması için bekliyoruz.
Tırnak batması neden olur?
Tırnak batması tırnağın tırnak yatağına doğru uzandığı acı verici bir sağlık sorunudur. Genellikle ayak başparmağında görülür. Ayak tırnağı köşesi veya kenarı kıvrılıp çevresindeki cilde gömülmesi sonucu oluşur. Dar ayakkabı, yanlış çorap seçimi, yanlış tırnak kesimi, ayak yapısı, kilo vs. nedenlerden dolayı oluşur. Zamanında müdahale edilmemesi durumunda ileri derecede enfeksiyona yol açabilir. En yakın işinde profesyonel podologlar tarafından müdahale edilmesi gerekir.
Diyabetik ayak yarası neden oluşur?
Diyabetik ayak yarası şeker hastalığının uzun sürmesine bağlı olarak ortaya çıkan yara çeşitlerinden biridir. Temel nedeni ise şeker hastalığı olsa da genellikle sinirlerin ve damarların doğrudan etkilenmesi sonucunda oluşur.
Ayakkabı seçiminde nelere dikkat edilmelidir?
Ayakkabı ölçüsünü en uzun parmağa göre seçin. Her iki ayak ölçüsünün birebir aynı olmayacağı ihtimalini de düşünün. Ayakkabıda parmakların yeterince rahat sığabildiği genişlikte olması gerekir. Doğal deri materyallerden yapılmış ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayak bileğin sıkıca kavrayan ayakkabılar tercih edilmedilir. Topuklu tercih edildiğinde en fazla 4-5 cm olmalıdır.
Nasır neden oluşur?
Basınç bozukluğu, çıplak ayakla uzun süre yürümek, dar ayakkabı giymek, ayağın belli bir bölümünün uzun süre aşırı basınca maruz kalması…
Basınç bozukluğu genetik olabilir mi?
Ayak basınç sorunu çoğunlukla genetik olarak oluşum gösterebildiği gibi doğru ayakkabı tercih edilmemesinden yahut yürüme döneminde hatalı basış şekillerinin uygulaması halinde ortaya çıkabilmektedir.
Ayakta karıncalanma ve uyuşma neden oluşur?
Ayak uyuşması tek ayakta oluşabildiği gibi her iki ayakta görülebilen ayak genellikle sinir hasarı ya da kan dolaşımı bozuklukları sonucu oluşur. Ayağa alınan darbeler sinir hasarları, enfeksiyonlar, travmalar, tümörler de ayak uyuşmasına neden olur…

AYSA AYAK SAĞLIĞI MERKEZİ © 2017 | Tüm hakları saklıdır

Adana web tasarım,web yazılım,reklam hizmetleri